Γνωστικό αντικείμενο: Ιστορία της Τέχνης

Εκπαιδεύτρια: Σωτηρία Μουζακίτη

Οι σπουδαστές, με τα μεθοδολογικά εργαλεία που έχουν διδαχτεί , μπορούν να εντάσσουν τα εικαστικά παράγωγα στο συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο.

Σκοπός της συγκεκριμένης επίσκεψης:

• να γνωρίσουν οι καταρτιζόμενοι τις ιστορικές περιόδους και τα σημαντικότερα έργα των καλλιτεχνών και να κατανοήσουν την αξία της πολιτιστικής τους παράδοσης.

Στόχος:

•  να κατανοήσουν τις διαφορετικές σχολές, δηλαδή, τα δύο κέντρα επιρροής στο χώρο της ελληνικής εικαστικής πραγματικότητας, όπως η επτανησιακή σχολή και η  σχολή του Μονάχου.

Κατά την περιήγησή μας στη Δημοτική πινακοθήκη θαυμάσαμε:

•  το πρωτότυπο μεγάλης αξίας έργο του Γάλλου ζωγράφου François-Émile de Lansac, «Η αυτοθυσία της μάνας».
  • το αντίγραφο της εικόνας, «Η Έξοδος του Μεσολογγίου» του Θεόδωρου Βρυζάκη από τον Άγγελο Κασόλα.
  • τον εντυπωσιακό πίνακα «Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου», αντίγραφο του, Eugène Delacroix.
  • αντίγραφο του πίνακα «Η Επίθεση του Ιμπραήμ» του Giuseppe Pietro Mazzola, από τον Ιωάννη Κασόλα, βασισμένο σε χαλκογραφία του Jean-Charles Langlois.
  • το αντίγραφο  «Η άφιξη του λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι» από τον Γιάννη Κασόλα του πρωτότυπου έργου του Θεόδωρου Βρυζάκη και άλλα αντίγραφα έργων ζωγραφικής.
  • τρία πρωτότυπα φύλλα των «Ελληνικών Χρονικών» του Μάγερ, της πρώτης εφημερίδας της Ελλάδος που τυπωνόταν μέσα στο πολιορκημένο Μεσολόγγι, αντικείμενα του Βύρωνα, ο οποίος πέθανε στο Μεσολόγγι,
  • το πρωτότυπο ποίημα Childe Harold’s Pilgrimage (Το προσκύνημα του Τσάιλντ Χάρολντ).

Είδαμε, προσωπογραφίες Δημάρχων της πόλης από το 1857 έως το 1978 έργα των Μεσολογγιτών ζωγράφων Γεράσιμου και Γιάννη Κασόλα, έγγραφα, γκραβούρες χάρτες, νομίσματα, μετάλλια, παραδοσιακές ενδυμασίες, μεταβυζαντινές εικόνες, εκκλησιαστικά αντικείμενα,  κ.ά.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους της Δημοτικής Πινακοθήκης Ι. Π. Μεσολογγίου.

Η εκπαιδεύτρια

Σωτηρία Μουζακίτη