Μάθημα: Μουσικοκινητική Αγωγή

Εκπαιδεύτρια: Φρόσω Γατσώρη

Η Ευρωπαϊκή Ένωση για τη Μουσική στα Σχολεία είναι ένα δίκτυο μουσικής εκπαίδευσης, που διασυνδέει όλους όσους εμπλέκονται στη μουσική εκπαίδευση (εκπαιδευτικοί, ερευνητές, φοιτητές, μουσικοί) ώστε να μοιραστούν τη γνώση και την εμπειρία στην πράξη και την έρευνα και να υποστηρίξουν τη μουσική εκπαίδευση υψηλής ποιότητας που είναι προσβάσιμη σε όλους τους νέους. Στοχεύει στην υποστήριξη της κοινότητας της μουσικής εκπαίδευσης στην προώθηση και ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων για την προώθηση της πρακτικής και της έρευνας και για την ενίσχυση της πολιτιστικής ευαισθητοποίησης. Το έργο μας προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς μουσικής να παρακινήσουν τους μαθητές να επιδιώξουν τα ενδιαφέροντά τους και τους στόχους τους με αυτοπεποίθηση και να διευκολύνουν τη δημιουργικότητα των νέων.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση για τη Μουσική εγκαινίασε την Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής στο Σχολείο (EuDaMuS) για να δώσει τη δυνατότητα σε παιδιά, δασκάλους, γονείς και φίλους να γιορτάσουν τη μουσική εκπαίδευση.

Στην εικονική εκδήλωση EuDaMuS 2022 συμμετείχε και το Δ.ΙΕΚ Μεσολογγίου. Οι σπουδάστριες της ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικοκινητικής Αγωγής με την καθοδήγηση της εκπαιδεύτριας ετοίμασαν βίντεο με το τραγούδι “Together” που προβλήθηκε μαζί με τις υπόλοιπες συμμετοχές στην εικονική εκδήλωση.