Βιωματικό εργαστήρι αποκλειστικά για τις σπουδάστριες της Σ.Α.Ε.Κ. Μεσολογγίου

με εισηγήτρια την κυρία Νίκη Καλογήρου παιδαγωγό Προσχολικής Αγωγής με μετεκπαίδευση στην Ειδική Αγωγή (πιστοποιημένη outdoor pedagogue step3 σύμφωνα με το Δανικό πρότυπο εκπαίδευσης).

Διοργάνωση Πασχαλία Βαφειάδου – Θεατρολόγος – εκπαιδεύτρια Σ.Α.Ε.Κ. Μεσολογγίου

Στο βιωματικό εργαστήρι  συζητήθηκαν και αναλύθηκαν

• Τι είναι το παιχνίδι στη φύση
  • Γιατί είναι απαραίτητο για τα παιδιά
  • Πώς στήνεται και πώς προετοιμάζεται
  • Ποια είδη υπάρχουν
  • Τι δεν είναι risky play και πολλά άλλα…!!!

Τι είπαν οι  σπουδάστριες της Σ.Α.Ε.Κ. για το βιωματικό εργαστήρι

Ευχαριστούμε θερμά την υπέροχη και “survivor” Νίκη, για τις πολύτιμες πληροφορίες για το σχολείο του δάσους!!!Τα παιχνίδια στη φύση, προσφέρουν μοναδικές εμπειρίες και οφέλη για την ανάπτυξη, εξέλιξη, μάθηση και μετέπειτα ζωή των παιδιών μας, πάντα με τρόπο αποδεκτό και με ασφάλεια. Εύχομαι στο μέλλον να ξαναβρεθούμε σε ένα τέτοιο παιχνίδι… Κι ένα μεγάλο μπράβο στη δική μας Πασχαλία, που κάθε φορά μας εκπλήσσει ευχάριστα, με τα καινούρια πράγματα που μας μαθαίνει… Πασχαλία μαζί σου το μάθημα είναι διασκέδαση!!

Νεκταρία

Ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες και επιμορφωτικές εμπειρίες που έχω συμμετάσχει. Μάθαμε ένα καινούργιο είδος παιχνιδιού το οποίο μας τράβηξε το ενδιαφέρον και πραγματικά προσπαθούσαμε να μην χάσουμε λέξη από την εισηγήτρια μας την κυρία Νίκη Καλογήρου, η οποία ήταν καταπληκτική. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Πασχαλία Βαφειάδου και τη Σ.Α.Ε.Κ. Μεσολογγίου για αυτή την ξεχωριστή ημερίδα που διοργάνωσαν.

Μαρίνα

Με αφορμή την ημερίδα για την εκπαιδευτική δράση που διοργανώθηκε τη Παρασκευή 31 Μαϊου σε συνεννόηση της εκπαιδεύτριάς μας Πασχαλίας Βαφειάδου και της Νίκης Καλογήρου,  αποκομίσαμε ενδιαφέρουσες γνώσεις σχετικά με τα παιχνίδια στη φύση και νέους όρους όπως risky play , τα θετικά και τα αρνητικά που έχει το παιχνίδι στη φύση, την προσφορά του, τη θετική επίδραση που προσφέρει στο παιδί κατά τη διάρκεια του, τη διαφορετικότητα από το κλειστό παιχνίδι δηλαδή μέσα σε χώρο, τη “μαγεία” κάποιων παιχνιδιών, καθώς και είδαμε και πολλά βιβλία, προσφερόμενα για τα παιδιά για την ηλικία τους, που πρέπει να τους δείχνουμε από μικρά.. Τέλος ήταν μια άψογη συνεργασία. Είχαμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις και γνώμες, να πάρουμε πληροφορίες για το μέλλον μας και να γίνουμε πιο δοτικοί. Ήταν μια ωραία εμπειρία και ξεχωριστή αφού ήταν στη φύση. Επωφεληθήκαμε αρκετά και γεμίσαμε με όμορφες εμπειρίες και γνώσεις!

Μαρία

Η ημερίδα βιωματικού παιχνιδιού στην φύση, με την παιδαγωγό Νίκη Καλογήρου, ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία, που συνδύασε την εκπαίδευση με την αναψυχή και την επαφή με το φυσικό περιβάλλον. Κατά την διάρκεια της ημερίδας, οι καταρτιζόμενες συμμετείχαμε σε διάφορες δραστηριότητες, που ενίσχυσαν την συνεργασία, την επικοινωνία και τη δημιουργικότητα. Η παιδαγωγός με την εμπειρία και τις γνώσεις της, μας έδειξε διαφορετικούς τρόπους βιωματικής μάθησης, που θα μας βοηθήσει στην μετέπειτα πορεία της επαγγελματικής μας κατάρτισης, ως βοηθούς προσχολικής αγωγής. Μέσα από την ημερίδα αυτή, που είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε, νιώσαμε την σημασία που έχει το βιωματικό παιχνίδι στη φύση, τόσο για τα παιδιά όσο και για μας τους ίδιους, γιατί βοηθάει στη διαμόρφωση μιας υγιούς και ισορροπημένης προσωπικότητας. Ευχαριστούμε πολύ για την ευκαιρία που μας έδωσε η εκπαιδεύτρια μας, Βαφειάδου Πασχαλία, να συμμετέχουμε σε αυτήν ημερίδα. Ήταν πολύτιμα όσα αποκομίσαμε.

Χριστίνα

Η εκπαιδευτική μας δράση με την Νίκη ήταν υπέροχη, όλα όσα ανταλλάξαμε μεταξύ μας, μάς έκανε να μάθουμε πολλά πράγματα όσο αφορά την φύση, το παιχνίδι και τα παιδιά. Μας έφερε πιο κοντά στην φύση!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην Πασχαλία μας, που έκανε αυτή την συνάντηση συναρπαστική και που τα κανόνισε όλα! Ευχαριστούμε!

Αναστασία

Η Νίκη Καλογήρου μας θύμισε πόσο σημαντικό είναι το παιχνίδι στη φύση για τα παιδιά. Μας μετέδωσε τις γνώσεις της για τους ασφαλείς τρόπους παιχνιδιού, την απαραίτητη προετοιμασία και κυρίως μας μετέδωσε τον ενθουσιασμό και την αγάπη της γι αυτό που κάνει με απόλυτη επιτυχία. Την ευχαριστούμε για την μοναδική αυτή εμπειρία και ανυπομονούμε για την επόμενη δράση μαζί της. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη δραστήρια και πάντα δημιουργική εκπαιδεύτρια μας Πασχαλία Βαφειάδου, για την διοργάνωση της αξιόλογης αυτής ημερίδας.

‘Εφη & Ιωσηφίνα